Национален парк “Рила” се намира на територията на четири административни области – Благоевградска, Софийска, Кюстендилска и Пазарджишка, на единадесет общини – Благоевград, Симитли, Разлог, Белица, Якоруда, Белово, Костенец, Долна баня, Самоков, Сапарева баня и Дупница и 25 землища на населени места.

площ: 81 046 хектара
горите покриват 53 481 хектара
безлесната зона е 27 565 хектара
90% от екосистемите са естествени
има 4 резервата с обща площ 16 222,1 хектара
най-висок връх: Мусала – 2925 м. надморска височина
най-ниска точка: над Благоевград, около 800 м. надморска височина
Животът на населението в тези райони е трайно свързан с Рила. Националния парк опазва природното наследство и създава възможности поминък на населените места около него и за икономическо развитие на страната. Паркът предлага и условия за научна и образователна дейност. На територията му се намират основните водоизточници за околните общини и за страната.
Планината служи като източник на допълнителни доходи за местното население. Всеки втори жител на селищата около Парка събира билки, гъби, диви плодове и по такъв начин допълва доходите си. Тези ресурси могат да се опазват и да се използват от поколения наред, стига да се изпълнят определени правила, регламентирани от Плана за управление. Необходимите разрешителни за използване на природни ресурси на територията на Парка се издават от Дирекцията.
Националният парк осигурява и работни места – в Дирекцията и офисите на парковите участъци работят местни хора, ането на паркова инфраструктура и реализирането на проекти се възлага предимно на местни изпълнители.
Развитието на този регион и благополучието на неговото население зависи от съвместните усилия и работа на Парка и местните общности. Тук има добри възможности за развитие на туризъм и екотуризъм – наличие на прекрасна природа, местни занаяти, традиционна кухня, съхранени културни паметници.